X
سامانه های سازمانی

پیش‌بینی حضور 2.5 میلیون ایرانی در اربعین

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلا پیش‌بینی کرد، در اربعین امسال حدود دو و نیم میلیون ایرانی به عتبات عالیات عراق بروند.

به گزارش ایسنا، میرمسعود حسینیان با اشاره به حضور 2 میلیونی زائران ایرانی در سال گذشته طبق آمارهای رسمی، گفت: پیش‌بینی می‌شود که این آمار، امسال به حدود 2.5 میلیون نفر افزایش یابد.

او مراسم اربعین را یکی از مهمترین تجمع شیعیان جهان دانست و گفت: این تجمع عظیم‌ علاوه‌بر جنبه‌های اعتقادی و معنوی، یک مانور بزرگ سیاسی اجتماعی نیز محسوب می‌شود و در سال‌های اخیر که تکفیری‌ها در منطقه فعال شده‌اند، حساسیت بیشتری پیدا کرده است.

وی با بیان این‌که حضور میلیونی زائران ایرانی در موسم اربعین نیازمند تلاش‌ها و تمهیدات لازم از سوی دو کشور ایران و عراق است، اظهار کرد: این تلاش‌ها با هدف تسهیل سفر زائران صورت می‌گیرد و ما نیز توقع داریم زائران ایرانی، توصیه‌ها و نکات اعلام شده را مد نظر قرار دهند.

سرکنسول جمهوری اسلامی در کربلا، زائران ایرانی را به پرهیز از حرکت‌های انفرادی فراخواند و افزود:‌ زائران حتی‌الامکان از سامانه «سماح» که سازمان حج و زیارت به صورت رایگان در اختیار هموطنان قرار داده استفاده کنند که امتیازات خوبی برای زائران در نظر گرفته است و اولویت در اعزام نیز متعلق به افرادی است که از این طریق ثبت نام کرده‌اند.

حسینیان گفت:‌ زائران حتما نسبت به تهیه گذرنامه و اخذ روادید اقدام کنند، چون برنامه این است که از عبور افراد بدون گذرنامه و ویزا، جلوگیری شود.

وی داشتن امکانات اولیه را از دیگر توصیه‌ها به زائران اربعین دانست و افزود: با توجه به جمعیت بالا و محدودیت امکانات، زائران انتظارات خود را کم کنند و این پیش‌فرض را داشته باشند که ممکن است برخی کمبودها وجود داشته باشد.