X
سامانه های سازمانی

جلسه هماهنگی حج و زیارت و پزشکی قانونی برای پیگیری امور آسیب دیدگان فاجعه منا

رئیس سازمان حج و زیارت و رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور عصر امروز در محل سازمان حج و زیارت با یکدیگر دیدار و در خصوص مسائل آسیب دیدگان فاجعه منا گفتگو کردند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، مهندس اوحدی در ملاقات امروز(یکشنبه) با دکتر احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور جزئیاتی از روز وقوع فاجعه منا بیان کرد و گفت: در همان ساعات اولیه وقوع حادثه ستاد بحران در منا تشکیل شد و همان روز همکاران ما توانستند 135 نفر از جان باختگان ایرانی حادثه را شناسایی کنند و از همان روز جستجوی زائران ایرانی در سردخانه ها، بیمارستان ها و دیگر مراکز منا، عرفات، جده و مکه آغاز شد.

وی افزود: پس از روز 12 ذیحجه با بازگشت از منا به مکه مکرمه پیگیری کار آسیب دیدگان فاجعه منا و جستجوی مفقودان با جدیت بیشتری دنبال شد و با اعزام هیئت ایرانی به عربستان به سرپرستی وزیر محترم بهداشت جلسات پیگیری و بررسی موضوع با حضور مقامات سعودی روند جدی تری گرفت.

رئیس سازمان حج در سخنانش به موضع گیری مقتدرانه رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص آسیب دیدگان فاجعه منا اشاره کرد و گفت: در جلساتی که با حضور وزیر محترم بهداشت در عربستان برگزار شد، سعودی ها چندین قول دادند و در همان جلسات مصوب شد که زائرانی که شناسایی شدند به کشور بازگردانده شوند و بعد از ظهر آن روز هم دستور امکان دسترسی به بیمارستان ها و سردخانه های مکه برای تیم های تفحص ما صادر شد.

مهندس اوحدی به تشکیل کمیته مشترک ایرانی و سعودی برای پیگیری امور مفقودین ایرانی فاجعه منا اشاره کرد و بیان کرد: موافقت برای صدور ویزای هیئت 5 نفره پزشکی قانونی کشورمان برای عزیمت به عربستان و  همراه بردن اطلاعات DNA بستگان درجه یک دفن شدگان و مفقودان بر اساس پروتکل های مشخص اعلام شده است تا این عزیزان برای پیگیری های تخصصی تر به عربستان اعزام شوند همچنین ساعت 11 فردا اولین جلسه کمیته مشترک برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان حج و زیارت از همکاری و تلاش های پزشکی قانونی کشور در خصوص آسیب دیدگان فاجعه منا تقدیر کرد.

دکتر احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشورمان نیز در این ملاقات به اقدامات صورت گرفته در خصوص پیکرهای مطهر جان باختگان فاجعه منا که به کشور انتقال داده شده اند اشاره کرد و گفت: علی رغم اینکه کار شناسایی جان باختگان انجام شده بود اما پس از انتقال اجساد به کشور، بر اساس فرمی که تهیه شده بود اطلاعاتی از خانواده های جان باختگان گرفته می شد و تمام اجساد با روند تخصصی در پزشکی قانونی مجدداً احراز هویت می شدند، برای هر کدام تشکیل پرونده می شد عکس آنها گرفته می شد و همکاران ما خدمات خالصانه ای در این خصوص ارائه می کردند.

در ادامه این دیدار عبدالرزاق برزگر قائم مقام سازمان پزشکی قانونی از آمادگی تیم پزشکی قانونی کشورمان برای پیگیری امور آسیب دیدگان فاجعه منا خبر داد و از تلاش های تیم تفحص و شناسایی ایرانی در سرزمین وحی برای شناسایی اجساد جان باختگان ایرانی تقدیر کرد و گفت: به عنوان متخصص این حوزه عرض می کنم برخورد با جسد و شناسایی آن کار ساده ای نیست و ما از تلاش های خالصانه همکاران شما در سرزمین وحی برای جستجو و شناسایی پیکرهای مطهر جان باختگان فاجعه تشکر می کنیم.

در این دیدار همچنین هماهنگی های لازم برای اعزام هیئت ایرانی پزشکی قانونی به عربستان جهت پیگیری امور زائران دفن شده و مفقودین ایرانی فاجعه منا به عمل آمد.

این جلسه با حضور مسئولان سازمان حج و زیارت و پزشکی قانونی در محل سازمان حج برگزار شد.