X
سامانه های سازمانی

رئیس سازمان حج و زیارت در حاشیه همایش سراسری مدیران حج تمتع 94 در قم ضمن بیان ویژگی های حج تمتع امسال گفت: با آسیب شناسی های صورت گرفته برای رفاه حال زائران 70 درصد تنوع غذایی را در مکه افزایش داده ایم همچنین 25 درصد هتل های بی کیفیت از گردونه خدمات رسانی به حجاج خارج شده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت از شهر مقدس قم، مهندس سعید اوحدی روز چهارشنبه در حاشیه همایش سراسری مدیران حج تمتع 94 در قم  اظهار کرد: پروازهای ما به سرزمین وحی از اول شهریور ماه امسال شروع خواهد شد و تا 26 شهریور ماه پروازهای رفت از ایستگاه پروازی فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) تهران و ایستگاه پروازی فرودگاه مازندران ادامه دارد. 
وی خاطرنشان کرد: برای برگشت زائران نیز از ششم مهر ماه امسال پروازهای برگشت آغاز خواهد شد و تا 26 مهر ماه سال جاری ادامه خواهد داشت. 
وی گفت: همه ساله پیش از شروع مراسم حج، مسیر فرایند بررسی را در قالب همایش های سراسری با شرکت کارگزاران و دست اندرکاران حج برگزار می کنیم و آخرین جمع بندی ها، برنامه ها و نوآوری ها به مشورت گذاشته می شود و خود را برای انجام خدمات مطلوب به زائران خانه خدا آماده می کنیم. 
اوحدی در رابطه با برنامه های حج امسال و تفاوت های آن اظهار کرد: سال پیش رهبر معظم انقلاب اسلامی در رابطه با فریضه واجب حج تمتع فرمودند که فریضه حج ظرفیت تمام نشدنی است که باید نخبگان، فرهیختگان و افراد باتجربه بنشینند و این ظرفیت عظیم را کشف کنند.
وی افزود: از این رو نگاه ما نیز در مجموعه حج و زیارت بر همین فرمایش و سیاست رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار گرفته است که هر سال باید با استفاده از این ظرفیت عظیم، نوآوری های جدیدی داشته باشیم که از جمله اتفاقات امسال به منظور توزیع عادلانه خدمات بین زائران گرامی تلاش کردیم تا حد امکان بتوانیم توزیع عادلانه خدمت را داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه زائران مشتاق هستند که به مدینه قبل مشرف بشوند، گفت: تا سال 1392 فقط زائران ایستگاه تهران از انتخاب مدینه قبل یا بعد برای سفرشان بهره می بردند اما امسال موفق شدیم برنامه سفر حدود 62 درصد زائران را به صورت مدینه قبل تنظیم کنیم که امیدواریم موجب رضایتمندی زوار قرار بگیرد.
اوحدی به دوره طولانی اقامت در مکه اشاره کرد و افزود: بر اساس آسیب شناسی های انجام شده دو موضوع باعث می شد که سلامت زائران را با مخاطره مواجه کند، یکی اقامت و دیگری تغذیه زائر است، از این رو امسال 70 درصد موفق شدیم در حوزه تدارکات تنوع غذایی ایجاد کنیم تا زائر بتواند شادابی، سلامت و بنیه جسمی خود را برای انجام مناسک حج حفظ کند.
وی خاطرنشان کرد: امسال 25 درصد ظرفیت امکانات اقامتی دچار مشکل، از گردونه خدمات حذف شدند و 25 درصد کیفیت اسکان زائران ما ارتقا یافته و همچنین هزینه تمام شده حج تمتع پنج درصد کاهش یافته است و در دو قسط وجوه حج را از زائران دریافت کردیم. 
وی تثبیت تقویم حج و زیارت را از جمله کارهای انجام شده در دولت فعلی دانست و گفت: در تقویم سازمان ثبت شد تا همه ساله 17 ربیع الاول فراخوان حج تمتع صورت بگیرد و امسال در مدت 22 روز ثبت نام ها را انجام دادیم و قبل از شروع سال جاری ثبت نام ها قطعی شد و اگر افرادی از سفر انصراف می دادند بر اساس فهرست انتظار، اولویت های بعدی جایگزین می شدند و مقدمات صدور روادید نیز فراهم شده است.
اوحدی با بیان اینکه تمام دغدغه ما این است که زائران در کمال آرامش این فریضه معنوی را انجام دهند، اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران از معدود کشورهایی است که برای زائران خود از درِ هتل تا خانه خدا امکانات حمل و نقل رایگان را در نظر گرفته است. 
وی با اشاره به ویژگی های خاص حج در سال جاری اظهار کرد: زائران عزیز به عنوان سفیران معنوی نظام جمهوری اسلامی ایران رسالت سنگینی را برعهده دارند.
رییس سازمان حج و زیارت کشور خاطرنشان کرد: سفر حج یک زندگی جمعی است و لازم می باشد تا زائران با همدلی، همسفران خوبی در حج تمتع امسال برای یکدیگر باشند.