X
سامانه های سازمانی

رییس سازمان حج و زیارت، پیگیری و تصویب دستور نخست‌وزیر پیشین دولت عراق درباره تعامل به مثل خدمات زائران ایرانی و عراقی  را خواستار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، مهندس سعید اوحدی در دیداری که صبح امروز (دوشنبه 12 مردادماه ) با وزیر گردشگری و آثار باستانی عراق داشت، از این فرصت استفاده کرد تا پیگیری سریع‌تر و تصویب این دستور را درخواست کند.

وی گفت: ان‌شاءالله با حضور وزیر گردشگری و آثار باستانی عراق در این‌باره به راه‌حل‌های اساسی برسیم تا خدمات به زائران ایرانی گسترده‌تر شود.

او با اشاره به جابجایی سه میلیون و 200 هزار زائر در سال گذشته به عراق با احتساب زائران ایام اربعین و همچنین سفر سالانه یک میلیون و 600 هزار عراقی به ایران، این جمعیت را بی‌نظیر خواند و افزود: گمان نمی‌کنم هیچ کشوری این حجم ارتباط و تبادل زائر را داشته باشد، پس لازم است تمهیدات بیشتری برای عرضه خدمات بهتر اتخاذ شود.

اوحدی در خصوص زیر ساخت های رفاهی زائران در عراق اظهار کرد: سازمان حج و زیارت ایران برنامه جدی برای سرمایه‌گذاری و توسعه امکانات خدماتی و رفاهی برای زائران ایرانی در عراق و زائران عراقی‌ها در ایران را در دستور دارد. اکنون 12 پروژه در دست اجرا است که پیشبرد بهتر آنها نیازمند همکاری وزارت گردشگری و آثار باستانی عراق را می‌طلبد.

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه سخنانش با بیان اینکه بیش از یک سال است که انتظار سفر وزیر محترم گردشگری و میراث فرهنگی عراق را به ایران داشتیم، بیان کرد: روابط دو کشور مسلمان و برادر در همه زمینه‌ها در سطح عالی و وسیعی است، بنابراین حضور وزیر را در ایران به عنوان مهمان نمی‌بینیم. ایشان در کشور خودشان هستند.

در ادامه این دیدار  عادل فهد الشرشاب، وزیر گردشگری و آثار باستانی عراق تعامل و همکاری با سازمان حج و زیارت را بسیار نزدیک خواند و خطاب به رییس سازمان حج و زیارت ایران بیان کرد: شما یک سال است که منتظر سفر من هستید، اما من فقط یک سال و 10 ماه است که به این وزارتخانه آمده‌ام. در سالهای دور به ایران سفر کرده ام و همیشه از سفر به کشور شما لذت برده ام ولی این سفر بسیار کوتاه بود، بدلیل اینکه برای شرکت در جلسه هیئت وزیران باید فردا سه شنبه صبح عازم بغداد شوم.

وی در ادامه سخنانش تأکید کرد: ساماندهی زائران و مسافران دو کشور باید جدی گرفته شود. ما دنبال این هستیم که خدمات بهتری به زائران امام حسین (ع) بدهیم و امیدواریم امام‌حسین (ع) ما را در این راه کمک کند.

وزیر گردشگری و آثار باستانی عراق سپس با اشاره به توافقات هسته‌ای ایران و 1+5 و تبریک برای این پیروزی، تأثیرات آن را در منطقه بسیار مثبت دانست و گفت: این توافقات حتما به برقراری ثبات در منطقه و نابودی هر چه سریع‌تر گروه‌های تکفیری و داعش کمک می‌کند. داعش مردمانی مسلمان نیستند، بلکه دین جدیدی را آورده‌اند و سبب آزار مسلمانان شده‌اند. ما تمام سعی خودمان را برای از بین بردن داعش به کار می‌گیریم.

وی اضافه کرد: داعش بویی از دین و اسلام نبرده و مطمئنیم توافقی که ایران و 1 + 5 داشتند به زودی سبب ممتاز شدن موقعیت ایران در منطقه و همچنین شکست نیروهای تکفیری و داعش خواهد شد.

وی همچنین قول داد با همکاری ایران، تمام پروژه‌ها و ملاحظات مطرح شده در این دیدارها را عملی کند.

او سپس در جمع خبرنگاران درباره حفظ امنیت بیشتر زائران ایرانی با توجه به شرایط این کشور و همچنین نزدیک شدن اربعین اظهار کرد: نگرانی‌هایی که شما دارید از طرف آقای اوحدی در بغداد نیز مطرح شده است. یادداشت تفاهمی را با این سازمان بسته‌ایم و سابقه طولانی در همکاری با حج و زیارت ایران در راستای تأمین امکانات مناسب و خدمات‌رسانی به آن‌ها داریم.

وی اضافه کرد: هر سال تعداد زائران ایرانی در حال افزایش است و این رشد گاهی ما را وادار می‌کند که تدابیر بیشتری بیاندیشیم و خدمات بهتری بدهیم. مشکلات اربعین سال گذشته را بررسی کردیم و کمیته‌ای برای تسهیل روند ورود زائران ایرانی تشکیل شده است که این کمیته و همچنین وزارتخانه تعامل مستمری با سازمان حج و زیارت ایران دارد.

وزیر گردشگری و آثار باستانی عراق ادامه داد: ما ایده‌ها را مبادله می‌کنیم تا به نتیجه خوبی در افزایش خدمات به زائران برسیم و در انتظار سفر مجدد آقای اوحدی به عراق هستیم تا درباره این موضوعات گفت‌وگو کنیم، بدلیل اینکه جلسات با ایشان همواره مفید بوده است.

وی یادآور شد: سعی می‌کنیم خدمات را بهبود دهیم، هر چند افزایش زائران ما را با چالش‌های جدیدی روبرو می‌کند.